Деякі особливості композиторського стилю В. С. Косенка (на прикладі аналізу «11 етюдів у формі старовинних танців»)
DOI:
https://doi.org/10.33272/2522-9729-2019-2(185)-64-67Ключові слова:
композитор, стиль, національний колорит, авторська індивідуальність, старовинні танці, етюдиАнотація
Виявлено особливі риси авторського національного композиторського стилю В. С. Косенка на прикладі аналізу циклу «11 етюдів у формі старовинних танців», де вперше для нього відчуваються стилістичні прийоми, що походять з українського народного мелосу: окремі інтонаційні звороти, ритмічна організація, вільне трактування метру, ладове забарвлення, варіантність розвитку мелодії, елементи підголоскової поліфонії тощо. Риси народної музики органічно поєднуються з професійними прийомами: діатонічна мелодія пов’язана з хроматизацією супроводжуючих голосів; підголоскова техніка – з типовими для професійної музики поліфонічними засобами імітації та подвійним контрапунктом октави. Таким чином, у В. Косенка етюди набирають рис національної музичної самобутності та авторської індивідуальності водночас.
Посилання
Берегова О. Інтегративні процеси в музичній культурі України ХХ–ХХІ століть : монографія. Київ : Ін-т культурології НАМ України, 2013. 232 с.
Витте Н. Исполнительская деятельность В. С. Косенко. Вопросы инструментального музыкального исполнительства : сб. науч. тр. Киев, 1982.
Казак І. І. Українська музична література. Ч. 3. Рівне : Каліграф, 2007. 152 с.
Лященко І. С. Масова культура та сталий розвиток суспільства: до питання постановки проблеми. Гілея : наук. вісник. 2015. Вип. 99. С. 213–217.
Сердюк Я. Категория «идеальное» и концепт «виртуальное» в изучении феномена музыкального произведения. Проблеми взаємодії мистецтва, педагогіки та теорії і практики освіти : зб. наук. ст. / Харк. нац. ун-т мистецтв ім. І. П. Котляревського ; ред.-упоряд. Л. В. Русакова. Харків : С. А. М., 2015. Вип. 43. 336 с.
Шамаєва К. І. До біографії В. С. Косенка : (погляд з ХХІ сторіччя) Шамаєва К. І. Митці. Освіта. Час : з архівних джерел. Житомир, 2005. С. 69–80; С. 127–134.
Івахненко Л. Я. У світі чарівної музики: кабінет-музей Віктора Степановича Косенка. Київ : Кий, 2007. 150 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Імідж сучасного педагога
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).