Символіка та колористичні особливості традиційних жіночих сорочок полісся
DOI:
https://doi.org/10.33272/2522-9729-2018-6%20(183)-101-%20104Ключові слова:
жіноча сорочка, Полісся, колористика, символіка, орнаментАнотація
Аналізується специфіка жіночих сорочок Полісся. Наголошується, що даний регіон є досить великим, що зумовлює певну мінливість українського одягу, поширеному в ньому. Спільними ознаками, що наявні в жіночих сорочках Полісся є специфіка крою, кольорова палітра та символіка. Визначено, що при оздобленні сорочок використовуються геометричні орнаменти, які мають давніше походження, де наявні ромби, хрестоподібні та зіркоподібні мотиви. Сучасніше походження мають рослинні мотиви, серед яких виокремлюються образи калини, дуба, винограду, хмелю. Колористика жіночих сорочок Поліського регіону переважно пов’язана з використанням червоної вишивки на білому тлі.
Посилання
Варивончик А. В. Традиційна народна вишивка як складова українського одягу (ХХ ст.): автореф. дис. канд. мистецтвознавства: 26.00.01 – теорія та історія культури; Київський національний університет культури і мистецтв. Київ, 2011. 19 с.
Кара-Васильєва Т. Українська сорочка: Альбом. Київ: Томіріс, 1994. 32 с.
Колесникова А. В. Особливість семантики української вишивки. Легка промисловість. 2016. № 1. С. 32–35.
Косміна О. Регіональна символіка традиційного вбрання українців (до проблеми класифікації). Етнічна історія народів Європи. 2007. Вип. 23. С. 18–23.
Нікішенко Ю. І. Символіка рослинних орнаментів української вишивки на одязі початку XX ст. Наукові записки. Теорія та історія культури. – НУ «Києво-Могилянська академія», 2001. Т. 19. С. 30–35.
Олійник М. Український одяг у системі міської культури Києва (друга половина ХІХ – початок ХХІ століття): монографія / [гол. ред. Г. Скрипник]; НАН України, ІМФЕ. Київ, 2017. 312 с.
Традиційні жіночі сорочки Волині та Західного Полісся кінця XIX–XX століть: зб. Волин. краєзн. музею: каталог / упор.: Л. А. Мірошниченко-Гусак, Т. О. Хомова. Луцьк: Волин. старожитності, 2013. 87 с., іл. (Серія «Колекції Волинського краєзнавчого музею»; вип. 5).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Імідж сучасного педагога
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).